Prof.Dr.Lale Karabıyık: MEB, tarikat ve cemaatlerin arka bahçesi vakıf-dernekler­le yaptığı protokollerle yetkilerinin bir kısmını bu kurumlara devretmiştir
Prof.Dr.Lale Karabıyık: MEB, tarikat ve cemaatlerin arka bahçesi vakıf-dernekler­le yaptığı protokollerle yetkilerinin bir kısmını bu kurumlara devretmiştir
EĞİTİM / 17 Şubat 2020
İşte detay...
Cumhuriyet Halk Partisi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın tarikat ilişkileriyle ilgili çarpıcı bir rapor hazırladı. CHP Genel Başkan Yar­dımcısı Prof.Dr.Lale Karabıyık tarafından partisinin Merkez Yönetim Kurulu toplantısına sunulan raporda; Milli Eği­tim Bakanlığı’nın tarikat ve cemaatlerle kurduğu ilişkiler anlatıldı,
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr.Lale Karabıyık'ın "MEB ve Diyanet İşleri Baş­kanlığının Tarikat, Cemaat, Vakıf ve Derneklerle İlişkisi" başlıklı kapsamlı raporda şunlar yer aldı: 
 
Milli Eğitim Bakanlığı, tarikat ve cemaatlerin arka bahçesi vakıf-dernekler­le yaptığı protokollerle yetkilerinin bir kısmını bu kurumlara devretmiştir.
 
2012 yılında yapılan 4+4+4 düzenlemesi sonrası vakıf-derneklerle imzalanan protokollerde ciddi bir artış yaşanmıştır.
 
12 Eylül 2019 tarihinde Sosyal Etkinlikler Yönetme­liğinde yapılan değişiklik İle sivil toplum kuruluşlarının "her tür ve seviyedeki resmî ve özel örgün ve yaygın eğitim kurumlarında" sosyal etkinlik yapmasının önü açılmıştır.
 
Son dönemlerde yaşa­nan cinsel istismar olayları eğitim sistemine yeni bir toplumsal sorun olarak girmiştir. Taciz ve cinsel istismar kavramları eğitimle ve okullarla anılır hale gel­miştir.
 

NAME HABER

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.