ayanoglu
ayanoglusag
cihangirust


Berat Gecemiz mübarek olsun
Berat Gecemiz mübarek olsun
DÜNYA / 27 Mart 2021
Bütün okurlarımızın ve İslam aleminin bu güzel gününü kutluyoruz.
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) : 
 
“Şâban’ın 15. gecesi geldiğinde geceyi uyanık ibadetle, gündüzü de oruçlu olarak geçirin. O gece güneş battıktan sonra Allah rahmetiyle dünya semasına tecelli eder ve şöyle seslenir: ‘İstiğfar eden yok mu, affedeyim ve bağışlayayım. Rızık isteyen yok mu, rızıklandırayım! Başına bir musîbet gelen yok mu, sağlık ve afiyet vereyim!’ Bu, tan yerinin ağarmasına kadar böylece devam eder.”
 
Berat Kandilinde neler yapabiliriz?
 
Yazarımız Dr.Arif Arslan'ın kaleminden...
Mümin hayatında dua ve ibadet oldukça önemli bir yer tutar. Ne namazsız ne de duasız mümin olmaz olmamalı. Çünkü yüce Allah dua edin kabul edeyim” ve “de ki: duanız olmazsa Rabbim sizin neyinize değer versin” ayetleri, bu konuda bizi yeterli derecede bilgilendiriyor. 
 
Özellikle şu hadisi şerif de bu konuda çok önemlidir:
 
“Kul namaza duracağı zaman Mevla (c.c) meleklere buyurur: 
 
"Kulumun üstünden günah ağırlıklarını alın ki namazı rahat eda etsin." 
 
Melekler emri yerine getirir, kul namazı bitirir ve melekler Allah'a sorar: 
 
"Günahlarını geri yükleyelim mi?" Mevla şöyle buyurur:
 
"Aldığım günahı geri yüklemek benim şanıma yakışmaz." 
 
Böylece birçok hadiste belirtildiği gibi, kul; namaz bitmeden birçok günahından kurtulur. 
 
Yine hadislerde belirtildiği gibi, günahların bir kısmı tekbirle uçar, bir kısmı rükûda dökülür, bir kısmı secdede ve namaz bitince de tertemiz olur. Çünkü bir hadiste iki vakit arasında işlenmiş günahlara da keffaret olan namaz; Cumadan cumaya kadar olan günahlarına da Cuma namazı keffarettir. Biz müminiz ve böyle inanıyoruz dileyen istediği gibi inanır. Bunlar kul hakkı ve büyük günahlar dâhil midir denirse; “kul hakkını vermeden, karşılığını ödemeden” veya “helalleşmeden helal olmaz” diyerek, büyük günahların “Allah ile aramızda olanların affedileceğine ümidimiz var” diye inanıyoruz; en iyisini, en doğrusunu Allah bilir.  
 
Rabbim, namazı hakkıyla eda edenlerden eylesin!
 
“BERAT KANDİLİNDE NE YAPABİLİRİM?”
 
Beraat kandilinde ne yapabilirim nasıl dua edebilirim diyenlere de şu öncelikle az da olsa kaza namazı, hayır namazı, derdi sıkıntısı olanlara hacet namazı tavsiye ederiz. Çünkü bu gece gelecek bir yılın plan ve programı yapılır bunda sizin için de hayırlı bir yıl olmasını dileyebilirsiniz. Sonra hayır namazı diye bilinen bir namaz var ondan da kılabildiğimiz kadar kılalım. Sonra da dualar ve zikirler çekilebilir. 
 
BERAAT GECESİ OKUNACAK DUALAR YAPILACAK İBADETLER
 
Beraat gecesinde 100 rekât olarak kılınması tavsiye edilen Hayır Namazı diye bir namaz vardır ve bu kaza namazı olmayanlar için olsa gerektir. Bu namazı kılan kimse, “o sene ölürse şehitlik mertebesine nail olur” denilmektedir. Namaza şöyle niyet edilir: 
 
“Ya rabbi, niyet ettim senin rızan için namaz kılmaya. Beni affına, feyzine ve bereketine mazhar eyle. Kalp katılığından, dünya ve ahiret sıkıntılarından halas eyle; sâlihler defterine kaydet…” 
 
Her rekâtta Fatiha’dan sonra 10 İhlas-ı Şerif okunur. 
 
İki rekâtta bir selam verilerek 100 rekâta tamamlanır. 100 olmazsa da kılabildiğimiz kadar kılalım.
 
Namazdan sonra; Allâh’ü Teâlâ’nın “Hû” ism-i şerifini ebced değeri 11 ve Resûlullah Efendimizin isimlerinden “Tâhâ” isminin ebced hesabıyla değeri 14 olduğu için aşağıdaki 11 maddeyi 14’er kere okuyalım. 
 
Bunlar:
 
1.İstiğfar: “Estağfirullah el azim ve etûbü ileyh.”
 
2.Salevat-ı Şerife:
“Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammed’in ve alâ âli seyyidinâ Muhammed” 
 
3.Fatiha-i Şerife 
 
4.Ayet’ül-Kürsî 
 
5.Tevbe Sûresinin son 2 ayeti besmele ile. (Lekad câeküm…) 
 
6. 14 kere Yâsîn, Yâsîn... Dedikten sonra 1 Yâsîn-i Şerîf. 
Yâsîn-i Şerîf’te 7 zahiri, 7 batini “Mübîn” vardır. Böylece o da 14 olur. 
 
7.İhlas-ı Şerif 
 
8.Felak Sûresi 
 
9.Nâs Sûresi 
 
10. “Sübhânallâhi ve’l-hamdü lillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhu ekber. Velâ havle velâ kuvvete illâ billâhi’l-aliyyi’l- azîm.” duası 14 kere. 
 
11.Salavat-ı Şerife 14 kere okunur ve dua edilir. "Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammed’in ve alâ âli seyyidinâ Muhammed." 
 
Salat-ı Münciye okumak da uygundur. Bilinen başka salavatlardan da okunabilir. Büyük Cevşen’deki “Tahmidiye” bölümü de okunabilir.  
 
Cenâb-ı Hak cümlemizden razı olsun... 
 
Hayırlı nurlu kandiller diliyorum… Rabbim iki cihanda aziz ve bahtiyar eylesin...
 

 

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.