Öldürülen İranlı General Kasım Süleymani kimdir?
Öldürülen İranlı General Kasım Süleymani kimdir?
DÜNYA / 3 Ocak 2020
İşte tüm detaylar...
İran'ın Ortadoğu'daki kılıcı... Ortadoğu'yu parmağında oynatan adam... Ya da hayalet general... Bu ifadeler, ABD tarafından öldürülen İran Devrim Muhafızlarının Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani için kullanılıyordu. Süleymani'nin hayatının büyük bir kısmı çatışma alanlarında geçti.
 
Kasım Süleymani, 11 Mart 1957'de İran'ın Güneydoğu eyaleti Kirman'ın Afganistan sınırına yakın dağlık bir bölgesinde, aşiret yapılarının hâkim olduğu Rabord köyünde doğdu. Babası çiftçiydi. Sadece 5 yıllık ilkokul eğitimi aldı.
 
18 yaşındayken, işçi olarak devlette çalışmaya başladı. Bir yıl sonra, şimdiki dini lider Ayettulah Hamaney'in sohbetlerine katılmaya başladı. Daha İran devrimi olmamıştı. 1979'daki İran devriminin ardından devrim muhafızları adına yürütülen çalışmalara katıldı. Kendisi o günleri "Hepimiz gençtik ve devrime bir şekilde hizmet etmek istiyorduk" şeklinde anlatıyordu.
 
Kasım Süleymani'nin adı ilk olarak İran-Irak savaşında ortaya çıktı. 20'li yaşlarında genç bir komutan olarak 41inci Sarallah Bölüğü’nün başındaydı.
1979'da merkezi yönetimin zayıflamasından istifade etmek isteyen Mahabad Kürtleri ayaklanmasını bastıran kuvvetleri yönetenler arasındaydı.
Ayaklanma bastırıldığında henüz 22 yaşındaydı ama gösterdiği performansla Tahran'ın gözüne girdi.
 
Devrim muhafızlarının en seçkin birliği Kudüs Gücü'nün başına getirildiğinde ise yıl 1997'ydi. İran kritik zamanlardan geçiyordu. Afganistan'da Taliban hareketi, doğu sınırlarında İran için ciddi bir tehdit olmaya başlamıştı. İran içinde ise değişim isteyen reformcu hareket Muhammed Hatemi liderliğinde iktidara gelmişti. Hatemi, İran'da Devrim Muhafızları'nın etkisini kırmaya çalışırken, Hamaney tam tersine onları güçlendirmeye gayret ediyordu.
 
Süleymani, 1997'de başına geçtikten sonra Kudüs Gücü’nü adım adım istihbarat, sabotaj, suikast ve özel operasyon gücüne dönüştürdü.
 
Süleymani, Kudüs Gücü’nün başına geçtikten sonra Hizbullah üzerinden Lübnan siyasetinde de belirleyici bir rol oynamaya başladı. Lübnan’daki Dürzilerin lideri Velid Cumbulat’a göre Lübnan’da asıl karar verici merkez Hizbullah değil, doğrudan doğruya ali Hamaney ve Kasım Süleymaniydi.
 
Süleymani Kudüs Gücü’nün başına geçtikten üç yıl sonra İsrail, 16 yıldan beri işgal altında tuttuğu Güney Lübnan’dan çekildi.
 
Kasım Süleymani'nin isminin asıl ön plana çıktığı yer ise Irak'tı. 2003'te Amerikan'ın Irak işgali sonrası Amerikan güçlerine yönelik, operasyonlarda yer aldı. Özellikle Şii Milisler ve sonradan büyük bir güç haline gelen Haşdi Şabi güçlerine verdiği destekle Irak'ta büyük bir güç olarak belirdi.
Şii Milisler üzerinden iç savaşta sünnilere yönelik acımasız saldırılarda adı geçiyordu.
 
ABD'nin eski Irak Valisi Paul Bremer, eski ABD başkanı Obama için, "ABD birliklerini geri çekerek ülkeyi İran ve DEAŞ'a hediye etti" demişti. Sonraki yıllarda DEAŞ'ın Irak'tan atılmasında da Süleymani'nin bizzat kontrol ettiği Haşdi Şabi güçlerinin etkisi büyuüktü.
 
Irak'ta Kasım Süleymani'nin gücü o kadar büyük görülüyordu ki 2007-2008 yıllarındaki isyan sırasında Irak'taki ABD birliklerine komuta eden general David Petraeus'e şöyle bir mesaj iletmişti: "General petraeus, bilmelisiniz ki ben Kasım Süleymani. İran’ın Irak, Suriye, Lübnan, Gazze ve Afganistan’daki politikalarını kontrol ediyorum." O mesajı ileten kişi is  dönemin Irak Cumhurbaşkanı, Kürt lider Celal Talabani'ydi.
 
2006’daki Hizbullah-İsrail savaşında da Hizbullah’ın operasyonlarının belirlendiği karargahın kilit ismi Süleymani'ydi. 44 gün süren savaş boyunca, Irak’ta amerikan hedeflerine yönelik operasyonların büyük oranda azaltmış olması Amerikalıları şaşırtmıştı.
 
Süleymani'nin adı 2011'deki Suriye iç savaşı ve Yemen'de 2015'te başlayan savaşta da sık sık geçti. Süleymani'nin başında olduğu Kudüs Gücü, Suriye'de Esad rejimi güçlerini Yemen'de Husileri destekledi. Bu savaşlarda İran'ın ön plana çıkmasına sağladı.
 
Süleymani sık sık savaş bölgelerine giderek fotoğraf verdi. O fotoğraflarla Ortadoğu'daki etkisinin ne olduğunu göstermeye çalışıyordu.
 
Süleymani İran'ın kum kentinde verdiği seminerde, 'Suriye'yi kaybedersek Tahran'ı tutamayız' diyordu.
 
Kasım Süleymani, 1979 devriminin ardından 41 yıl boyunca çatışma alanlarında İran'ın en büyük gücü olarak biliniyordu.
 
Amerikan saldırısında Bağdat'ta 63 yaşında hayatını kaybetti.

 

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.